dnes je 14.7.2020

Input:

Kamery a evidencia vstupu u prenajímateľa z pohľadu GDPR

30.8.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Otázka:

Máme spoločnosť, ktorá sídli v prenajatom priestore.

Spoločnosť, ktorá prenajíma priestor má kamery a prístupy sú zabezpečene prístupovými kartami a teda držia osobné údaje našich zamestnancov a klientov, ktorí chodia cez turniket. Tým vidia aj video záznamy.

Tato spoločnosť, kde sme v prenájme, ale má tieto služby zabezpečené externou spoločnosťou, ktorá to pre nich robí.Čo je našou úlohou? Treba v tomto riešiť osobné údaje?

Odpoveď:

Z otázky usudzujeme, že ide o nasledovnú situáciu: prevádzkovateľ a zadávateľ otázky je nájomcom v priestoroch administratívnej budovy. Prenajímateľom, resp. vlastníkom administratívnej budovy je iná spoločnosť, ktorá ako službu nájomcom poskytuje zabezpečenie objektu prostredníctvom kamier a evidencie vstupu. Tretia spoločnosť je dodávateľom služieb kamerového systému pre vlastníka budovy/prenajímateľa.

 

Systém ochrany osobných údajov by mal byť u uvedenom prípade nastavený nasledovným spôsobom: Nájomca je prevádzkovateľ osobných údajov, prenajímateľ je sprostredkovateľ osobných údajov, ktorý spracúva osobné údaje pre nájomcu, za účelom zabezpečenia jeho priestorov podľa pokynov nájomcu. Spoločnosť, ktorá je dodávateľom kamerového systému (pokiaľ má prístup k záznamu alebo sú na jej serveroch