dnes je 19.5.2022

Input:

Fotografie a ich použitie z hľadiska GDPR

26.8.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Otázka:

Otázky:

1. Príklad:

Podnikám ako fotograf, fotím klientov, lebo si to prajú, môžem ich fotku zverejniť na mojej web stránke, ako že som si ich odfotila?

2. Môžem uvádzať mená a priezviská ľudí, ktorí mi dajú recenziu, môžem zverejniť ich mená a priezviská na web stránke?



3. Fotím ľudí, lebo si ma vyžiadajú na svadbu, na akom právnom základe ich fotím, musím viesť záznamy ?

Odpoveď:

1.V prípade použitia fotografie na umelecké účely, nie je potrebný súhlas  dotknutej osoby, vyplýva to:. 

a.     z ustanovení občianskeho zákonníka týkajúcich sa ochrany osobnosti  (§12 ods. 3 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších  predpisov): "Podobizne, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy sa môžu  bez privolenia fyzickej osoby vyhotoviť alebo použiť primeraným spôsobom  tiež na vedecké a umelecké účely a pre tlačové, filmové,